Máte dům se zahradou? Pak si na ní také něco vypěstujte! Jak začít s pěstováním zeleniny a ovoce?

Máte zahrádku ale zatím jste nezkoušeli na ní něco vypěstovat? Pokud se chcete do zahradničení teprve pustit, jděte na to pomalu a s rozvahou. 

Máte dům se zahradou? Pak si na ní také něco vypěstujte! Jak začít s pěstováním zeleniny a ovoce? 

Konečně jste se nastěhovali do vysněného domku se zahradou nebo jste si pořídili samostatně jen zahradu pro radost? Chcete na zahradě trávit nejen pěkné chvilky, ale také toužíte po pěstování ovoce nebo zeleniny? Není nic lepšího, než mít vlastní úrodu ze zahrádky, to bezpochyby. Ale pustit se do zahradničení, to vyžaduje čas a trpělivost, no a v neposlední řadě i nějaké ty zkušenosti. Jak začít a nepokazit hned první úrodu? Jakých pravidel je dobré se držet? 

zalévání záhonu

Pozor na přemíru informací 

Je logické, že ještě než začnete něco dělat, budete si o tom také zjišťovat informace. Ale pozor na to, aby těch informací zase nebylo příliš. Ohledně pěstování ovoce nebo zeleniny se totiž můžete dočíst opravdu mnoho a také toho můžete hodně slyšet od zkušenějších zahrádkářů. Pokud byste se ale měli řídit každou jednou radou, nemuseli byste se dopracovat vůbec k ničemu. Sami musíte zjistit, jak se povede sazeničkám ve vaší půdě, pokud budete mít problémy se škůdci a plísněmi, je také lepší řešit to až za pochodu. Ono je totiž dost možné, že byste se v těch informacích ani pořádně nevyznali a všechno by se jen zhoršilo. 

Pro začátek se rozhodněte jen pro několik málo druhů zeleniny, ovoce nebo okrasných květin. Vybírejte ty nejméně náročné a nenakládejte si toho na sebe moc. Pak se do toho pusťte a zasaďte sazeničky, nikoliv semínka. Vypěstovat něco ze semínka je totiž vždycky mnohem těžší. 

práce na zahradě

Co vám bude zdobit zahradu? 

Je dobré rozdělit si také zahradu do menších oddílů. Připravte si záhony na zeleninu, pařeniště na jahody a třeba také malý koutek, kde budete pěstovat okrasné květiny. Zahrada by měla být uspořádaná a měla by plnit právě i tu okrasnou funkci, což bez květinek nepůjde. Každého začátečníka jistě potěší, že je mnoho odrůd a druhů rostlin, které se dají bez problémů pěstovat bez větší námahy. 

Jakmile jednou uspějete, už vás zahradničení bude bavit napořád.