Zdoláváme podmořský svět

Potápění je hobby, které je naprosto jedinečné. Svět po hladinou moří, ale i rybníků, jezer a řek je unikátní a skrývá mnohá tajemství oku neviděná. Ale! Abychom mohli tuto vzrušující pouť podniknout, je nutné splnit jisté předpoklady. A to je právě pochopení základů potápění.
Potápění rozdělujeme na tzv.Volné (freediving) a přístrojové.
 
1) Volné potápění je dobře známé  potápění se šnorchlem, brýlemi a jednoduchými ploutvemi. Na toto potápění nepotřebujeme mnoho zkušeností, spíše potřebujeme dlouho zadržet dech. Šnorchlování se hodí v oblastech korálových útesů, kde hloubka není rozhodující parametr pro podmořský život. V těchto lokalitách jsou právě nejzajímavější věci a živočichové zhruba do 10 metrů, do kterých se snad potopíme i se zcela základní výbavou, známou též jako ABC.  Také je to vynikající start k zajímavějšímu a mnohem náročnějšímu typu potápění a to přístrojovému.
 
2) Přístrojové potápění je podle definic „potápění s vlastní zásobou vzduchu“. K tomu potápění potřebujeme splnit zkoušky známé jako Oper Water Diver. Složení tohoto kurzu a následná licence vám zajistí legální ponory, které můžete sám podnikat, do 18 metrů hloubky. Pro základní potápění to zcela stačí. Kurz se skládá proto, že potápění může být velmi rizikový sport pro neznalé jedince a poškození organismu bývají velice vážná.

Přístrojové potápění je nejzajímavější zejména na volném moři, kam se dostáváte nejčastěji lodí. Nejzajímavější částí těchto ponorů je možnost vidět pelagické ryby, které bývají zpravidla větší, zajímavější a moc plaché na to, aby se přibližovali břehu. Pokud uvažujete o přístrojovém potápění, je nutné pořídit si vlastní neoprén, ploutve s botičkou a vlastním ABCéčkem. Potápěčská lahev je další nezbytností, avšak v mnoha potápěčských základnách vám jí rádi zapůjčí a za poplatek i naplní vzduchem.

Je nutné si uvědomit, že pořízení celé potápěčské sady je věc velice nákladná, ale!!! nevyplácí se na ní šetřit. Pokud se vyskytne problém, kvalitní vybavení zachraňuje život. Pokud jste ale odhodlání přejít přes veškeré nesnáze, budete odměnění neuvěřitelnými zážitky podvodního světa, které jinde nenajdete, jelikož každá vodní plocha je unikum. Potápění zdar!