Ubytování v Lednici nedaleko Janova hradu


Lednicko-valtický areál ukrývá mnoho zajímavých památek, které nemají na naÅ¡em území obdoby. VÄ›tÅ¡ina z nich se vztahuje k období klasicismu a romantismu na poÄátku 19. století.

Janův hrad

PoÄátek 19. století se vyznaÄoval návratem ke starým hodnotám a klasickým památkám starovÄ›ku a rovněž k nostalgickému ohlédnutí do raného stÅ™edovÄ›ku. To se také odvíjelo od monumentálních staveb v novodobém slohu s názvem „klasicismus“, který má prvky starovÄ›kých chrámů s průÄelími a vysokými sloupy již v samotném názvu. Typickým příkladem je zámek KaÄina.

Janův hrad

Pod vlivem této epochy byli také Lichtenštejnové, kteří se rozhodli vybudovat Lednicko-valtický areál a vyzdobit jej romantickými stavbami, jejichž vzhled připomíná antickou kulturu (Apollonův chrám, Minaret). Mezi nimi se však vyjímá i zajímavá replika zříceniny gotického hradu s názvem Janův hrad.

Janův hrad vznikl jako romantická stavba na popud Aloise I. z Llichtenštejna. Stavba trvala osm let podle projektu slavného objevitele grafitové tužky Josefa Hardtmutha, práce však byly ztíženy nevhodným stavebním podložím. Většina kamenných hradů totiž stojí na skalnatém výběžku, ale zde bylo nutné nejprve zhutnit měkký terén v údolní nivě řeky Dyje trámy z tvrdého dřeva.

Janův hrad na jaře

VýjimeÄností tohoto projektu bylo vystavÄ›t obyvatelný objekt, nikoli pouze torzo hradního zdiva, po jeho dokonÄení byl Å¡lechtÄ› k dispozici jako doÄasné sídlo v dobÄ› lovecké sezony.

Lichtenštejnové se však z Janova hradu netěšili dlouho, po druhé světové válce museli veškerý majetek na území Československa odevzdat do rukou státu. Dnes je památkový objekt pod správou NPÚ (Národního památkového ústavu) a je veřejnosti přístupný.

Máte-li zájem si tuto jedineÄnou památku prohlédnout, můžete využít možnosti k ubytování Lednice v nedalekém penzionu Äi hotelu, odkud vede k hradní zříceninÄ› modrá a zelená turistická znaÄka a cyklotrasa známá jako Mlýnská cesta.