Ubytování v Lednici nedaleko Janova hradu

Lednicko-valtický areál ukrývá mnoho zajímavých památek, které nemají na našem území obdoby. Většina z nich se vztahuje k období klasicismu a romantismu na počátku 19. století.

Janův hrad

Počátek 19. století se vyznačoval návratem ke starým hodnotám a klasickým památkám starověku a rovněž k nostalgickému ohlédnutí do raného středověku. To se také odvíjelo od monumentálních staveb v novodobém slohu s názvem „klasicismus“, který má prvky starověkých chrámů s průčelími a vysokými sloupy již v samotném názvu. Typickým příkladem je zámek Kačina.

Janův hrad

Pod vlivem této epochy byli také Lichtenštejnové, kteří se rozhodli vybudovat Lednicko-valtický areál a vyzdobit jej romantickými stavbami, jejichž vzhled připomíná antickou kulturu (Apollonův chrám, Minaret). Mezi nimi se však vyjímá i zajímavá replika zříceniny gotického hradu s názvem Janův hrad.

Janův hrad vznikl jako romantická stavba na popud Aloise I. z Llichtenštejna. Stavba trvala osm let podle projektu slavného objevitele grafitové tužky Josefa Hardtmutha, práce však byly ztíženy nevhodným stavebním podložím. Většina kamenných hradů totiž stojí na skalnatém výběžku, ale zde bylo nutné nejprve zhutnit měkký terén v údolní nivě řeky Dyje trámy z tvrdého dřeva.

Janův hrad na jaře

Výjimečností tohoto projektu bylo vystavět obyvatelný objekt, nikoli pouze torzo hradního zdiva, po jeho dokončení byl šlechtě k dispozici jako dočasné sídlo v době lovecké sezony.

Lichtenštejnové se však z Janova hradu netěšili dlouho, po druhé světové válce museli veškerý majetek na území Československa odevzdat do rukou státu. Dnes je památkový objekt pod správou NPÚ (Národního památkového ústavu) a je veřejnosti přístupný.

Máte-li zájem si tuto jedinečnou památku prohlédnout, můžete využít možnosti k ubytování Lednice v nedalekém penzionu či hotelu, odkud vede k hradní zřícenině modrá a zelená turistická značka a cyklotrasa známá jako Mlýnská cesta.