Než začnete podnikat

Začít podnikat není rozhodně nijak snadné. Už na samém začátku podnikání byste měli zvážit podnikatelská rizika a to rozhodně nemáme na mysli jen ty provozní a finanční, ale především také osobnostní. Ta osobnostní totiž opravdu mohou představovat ta nejnebezpečnější rizika. Jaká to mohou být?
 mince u budíka a domku

Osobnostní rizika

1.      Jste příliš velký snílek – patříte mezi skvělé vizionáře, máte skvělé nápady, víte na jakou cílovou skupinu mířit, máte i odborné kompetence. Bohužel nejste příliš prakticky založený. Co s tím? Najděte si do týmu na post top managera realizátora, který dokáže vaše vize realizovat.
2.      Jste dobrý kamarád – často se do podnikání pouští lidé, kteří jsou nejlepší přátelé. Po pár letech často neúspěšné podnikání opouští dva nepřátelé na život a na smrt. V tom lepším případě fungující podnik opouští jeden poražený a zůstává jeden vítěz, nepřátelé jsou tak či tak.
3.      Máte rádi svou rodinu – platí podobné riziko jako v předchozím případu. Romantickou představu o půvabné rodinné firmičce si nechejte na nedělní odpolední film podle Rosamunde Pilcherové.
4.      Jste filantrop – pozor na dobré srdce. Podnikatel musí být přísný a nekompromisní. Nevytvářejte si ze svého podniku sociální službu pro zaměstnance. Raději proplaťte přesčasové hodiny schopným pracovníkům, než abyste si drželi problémové lidi.
muž v kanclu
5.      Všechno uděláte nejlépe – do podnikání se často pouští lidé, kteří jsou perfekcionisté a mají za to, že vše udělají nejlépe. Pokud budete fungovat v tomto duchu, brzo se zhroutíte a firma zkrachuje. Naučte se práci delegovat na druhé. Možná vše není na 150%, ale i 90%ní výsledek je pro chod firmy dostačující.
6.      Máte rád adrenalin – někteří lidé jdou do podnikání s hráčským přístupem. Buď, anebo. Vše vsadí na jednu kartu, a buď to vyjde, nebo nikoli. Největší podnikatelské úspěchy rozhodně stojí na této filozofii, ale stejně tak i největší krachy. Počínejte si tedy s rozvahou, je na místě.