Léky a jejich formy

V medicíně dnes existuje celá řada lékových forem, a tak je pro obyčejného smrtelníka těžké se v nich vůbec vyznat. Samozřejmě že u léků na předpis za nás formu léku, který budete užívat, vybere náš ošetřující lékař. U volně prodejných léků si ale můžete sami zvolit to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Bohatý výběr je nejen z tabletek, tobolek, rozpustných tablet, kapek, sprejů, mastí, gelů i náplastí. Co je však nejvhodnější právě pro vás?
průhledné gelové kapsle
Pokud máte citlivější trávení, je vhodné zvolit rozpustné léky, sirupy nebo kapky, které zatěžují žaludek a trávení méně. Naopak nevhodné jsou v tomto případě léky s účinnou látkou ibuprofen nebo jiné protizánětlivé léky, které nedělají žaludku příliš dobře.

Tabletky jsou nejčastěji používané potahované léčivo. Nenívhodné je drtit ani půlit.
padající tablety
Sirupy jsou vhodné hlavně pro děti nebo pacienty, které mají potíže s polykáním.

Tobolky obsahují účinnou látku v tekuté formě, která účinkuje mnohem rychleji než tablety.

Čípky jsou vhodné především pro děti. I jejich účinnost je rychlá.

Masti, gely a krémy se používají k léčbě lokální bolesti kloubů nebo svalů. Masti se používají k léčbě bolesti a masírování postiženého místa. Gel je spíše vhodný v případě, že bolí již samotný dotek postiženého místa.

Šumivé nápoje i tablety se používají při léčbě horečky. Pijí se buď horké (zde je nástup účinku rychlý a intenzivní), nebo studené.

Vyvinout nové léky je není vůbec jednoduché, a tento výzkum bývá příliš drahý, proto se dnes vyvíjí spíše supergenetika, což jsou vlastně upravené léčivé látky, které se používaly doposud, mají však vylepšené vlastnosti. Například můžou být v jedné pilulce tři účinné látky najednou, třeba na tlumení bolesti, potlačení kašle a zároveň snížení teploty. Trh nám tedy nabízí stále nové a nové přípravky, které jsou čím dál více účinné. Každý si tak může vybrat lék skoro šitý jemu na míru.