Antigenní test pro zjištění virové infekce

Pokud chcete už na začátku virové infekce detekovat Vaše onemocnění, poslouží Vám k tomu antigenní testy. Pojďme si o nich více říci, jak vlastně fungují.

S příchodem roku 2020 se nejen změnil svět, protože přišla pandemie Covid-19, ale hlavně jsme se začali potkávat s termínem antigenní testy Covidexpert, který z nám do té doby vůbec neznala anebo vůbec nepoužívala. Od té doby pojem antigenní test zná každý a je skloňován několikrát denně snad v každé rodině nebo zaměstnání. Antigenní test neboli také zvaný rapid antigen test dokáže detekovat už v raném stádiu virovou infekci. A to díky virovým bílkovinám. V té době, kdy se tyto bílkoviny prokazují na testu je jedinec nejvíce nakažen a také je největší pravděpodobnost přenosu na jinou osobu. Antigenní testování se provádí buď výtěrem z nosu anebo pomocí slin. U výtěru nosu se jedná o šetrnější vyšetření jen z kraje nosu a není třeba se obávat šťourání, které někteří nazývají, až do mozku,,.

zdravotník

Kde se testovat antigenním testem

Na antigenní testování můžete přijít na odběrové místa, kde Vám test udělá vyškolený personál. Odběrové místa najdete na webu. Stačí pouze zadat antigenní test a město, kde byste chtěli na test zajít. Test si můžete také udělat sami doma. Stačí zajít do lékárny a chtít antigenní test. Lékárníci Vám dají na výběr od několika firem.

antigenní testy

Výhody a nevýhody antigenního testování

Značnou výhodou tohoto testování je rychlý výsledek. Proto je tento test i nazýván rapid antigenní test. Výsledek je vyhodnocen do 15 minut. Výhodou je i možnost si udělat test doma a není potřeba kvůli tomu navštěvovat odběrová místa. Tyto testy totiž nepotřebují velkou odbornost při odběru. Výhoda je zde i spatřována v celkem nízké pořizovací ceně. Oproti nevýhodou je nižší citlivost oproti PCR testu, a tedy se může stát, že infekci neodhalí hned. Proto se může stát, že i když se u Vás pomalu rozjíždí virová infekce rapid test to neodhalí. Proto pokud si chcete být jistí doporučuje si zajít například do nemocnice na RT-PCR test.